SUVEUNI 2012

Professor dr. h. c. Arbo Valdma on sündinud Pärnus õpetajate perekonnas. Pärnus algasid ka tema muusikaõpingud, need jätkusid Tallinna Muusikakoolis Hilja Olmi klaveriklassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, kus professor Bruno Luki juures (kes on olnud Arthur Schnabeli ja Paul Hindemithi õpilane) õppides paistis ta silma fanaatiliselt tööka ja ideederohke üliõpilasena.

 

Arbo Valdma õpingutee jätkus Moskva T¹aikovski nim Konservatooriumi aspirantuuris professor Nina Jemeljanova juures (kes on olnud Samuel Feinbergi õpilane) ja lõpetas selle magistrikraadiga.

 

1970-1972 töötas professor Arbo Valdma Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Edasi viis elutee ta Jugoslaaviasse. Seal oli Arbo Valdma aastaid Belgradi, Zagrebi ja Novi Sadi muusikakõrgkoolide klaveri eriala õppejõud ning osakonna juhataja. 1992. aastal valiti ta seitsmekümne kandidaadi hulgast Kölni Muusikaülikooli professoriks.

 

Arbo Valdma on soolokontserte andnud nii Euroopas kui Austraalias. Erinevate sümfoonia- ja kammerorkestritega on teda esinema kutsunud dirigendid Neeme Järvi, Eri Klas. Kurt Sanderling, Alfred Janson, Oskar Danon, Nikola Debelic, Alexander Rabinowitsch, Ivo Drazinic, Anton Nanut, Pavle De¹palj, Anton Kolar. Kammerkoosseisudes on ta esinenud selliste nimekate muusikutega nagu viiuldaja Fern Raskovici ja t¹ellist Walter Despalj'iga.

 

1984. aastast alates on Arbo Valdma andnud meistrikursusi üle terve maailma – Londonis, Moskvas, Roomas, Tessaloonikas, Ateenas, Kalgaris, Tokios, Montepulcianos, Ohridis, Subootikas, Belgradis, Zagrebis, Novi Sadis, Ljubljanas, Kaushiungis, Dubrovnikis, Bad Sobernheimis, Kölnis, Orlandos, Las Vegases, Los Angeleses, Atlantas, Sendais, Heidelberg, Chateau Podsredas, Hans Marteau's ja mitmetes teistes linnades. Tema iga-aastane meistrikursuste kalender on muljetavaldav. Eestis annab ta meistrikursusi Tallinnas, Tartus, Pärnus ja sellest aastast ka Narvas.

 

Arbo Valdma on 1988. aastal rajatud Euroopa Klaveriõpetajate Assotsiatsiooni (EPTA - European Piano Teachers Association) Jugoslaavia osakonna asutajaliige ja ühtlasi Serbia EPTA aupresident ning Eesti EPTA auliige. 1991. aastal omistati proessor Arbo Valdmale Eesti Muusikaakadeemia audoktori (Dr. honoris causa) kraad. Tema õpilased on võitnud enamikel kaalukatel rahvusvahelistel klaverikonkurssidel Brüsselis (Kuninganna Elisabethi konkurss), Viinis (Beethoveni konkurss), Veveis (Clara Haskili konkurss), Kölnis (Chopini konkurss), Epinalis, Genfis, Lausannis, Leedsis, Münchenis, Sydney's, Vercelli's, Wachingtonis ja mujal.

 

Arbo Valdma on algatanud ja läbi viinud hulga televisiooni- ja raadiosaateid, kus võis kuulda tema õpilaste väga häid klaverimuusika esitusi. Ülemaailmset tunnustust on pälvinud tema esinemised rahvusvahelistel sümpoosiumidel ja artiklid klaveripedagoogikast. Arbo Valdmat peetakse üheks maailma nõutumaks klaveriõpetajaks.


Arbo Valdma pianistide meistrikursused Pärnus said alguse 2003. aasta suvel, esimene talvine TALVEUNIversiteet toimus 2006. aasta veebruaris. Kursuste korraldamine Pärnus on tema panus klaverimängu edendamiseks just tema enda kodulinnas. 2009. aasta algul tunnustas Pärnu linnavolikogu Arbo Valdmat Pärnu haridus- ja kultuurielu rikastamise eest vapimärgiga.