avaleht infopäring admin
        

Raepromenaad 2013


Mitmekülgne itaalia kitarrist Donato D’Antonio on nii solisti kui erinevate ansamblite koosseisus esinenud Itaalias, Austrias, Hispaanias, Prantsusmaal, Sloveenias, Saksamaal, T¹iilis, Kuubas ja Argentiinas. Esinemised kontserdisaalides, teatrites, raadio ja televisioonis on saanud hindavat vastukaja nii publikult kui kriitikutelt.

Zürichis (©veitsis) sündinuna kolis D’Antonio noorelt Itaaliasse. Lõpetanud kiitusega Cesena ja Bologna Konservatooriumi, täiendas ta end Pepe Romero juures Salzburgi Mozarteumis Saksamaal ning osales Alirio Diaz’e, Manuel Barrueco ja Oscar Ghiglia meistrikursustel.

Koostööna heliloojate Samorì, Cavallone, Varotti, Telli, Piva, Costantini, Cangini, Luppi, Biscarini, Geminiani ja Furlati'ga on D'Antonio olnud hulga teoste esmaettekandja.

Eesti väljapaistvamaid kitarriste Tiit Peterson on pidevalt oodatud esineja muusikafestivalidel Eestis, Skandinaaviamaades ja Euroopas.

Lõpetanud Tallinna G. Otsa nim Muusikakooli Vladimir Katkovi kitarriklassi ja professor Juri Judini klassi Moskvas on ta end täiendanud suurmeistrite Leo Brouweri (Kuuba) ja Roberto Ausseli (Argentiina) juures.

Kontserdireisid on Petersoni viinud pea kõikidesse Euroopa maadesse. Tema ansamblipartneriteks on Eesti parimad muusikud, pikemaajalisimateks koostöö flötistide Tauno Saviaugu ja Neeme Punderiga, akordionist Allan Jakobiga, viiuldajate Ülo Kaadu, Maano Männi ja Harry Traksmanniga, t¹ellistide Aare Tammesalu ja Pärt Tarvasega. Vokaalsolistidest on Petersoni kauaaegsed partnerid Leili Tammel, Iris Oja, Teele Jõks, Liina Saari, Helen Lokuta, Janne Sevtsenko ja kontratenor Ka Bo Chan.

 

Peterson on plaadistanud kõik olulised Eesti muusika teosed kitarrile. Flötist Tauno Saviauguga on valminud CD “Mystical Uniting” 20. sajandi muusikaga flöödile ja kitarrile, ning CD “Eesti Portreed” millel kõlavad duole kirjutatud eesti heliloojate teosed. Koostööst metsosopran Leili Tammeliga sündis 2 CD-plaati Kuldar Singi muusikaga. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ilmus CD-plaat “White Concert” Eesti heliloojate kitarrikontsertidest. Vene helilooja ja d¾ässkitarristi Alexander Vinitskyga valmisid uued kitarripalad Raimond Valgre kaunimatest meloodiatest, mis Peterson on salvestanud CD-le “Veel viivuks jää”. 2003. aastal esitas ta Peeter Vähi „White Concerto“ kitarrile ja orkestrile Peterburi Filharmoonia Suures saalis koos Moskva kammerorkestri ja dirigent Vladislav Bulahhoviga.

Kirgliku nüüdismuusika esitajana ja propageerijana on Tiit Peterson väga palju inspireerinud Eesti heliloojaid looma uusi teoseid kitarrile – talle on kirjutanud muusikat René Eespere, Peeter Vähi, Tõnu Kõrvits, Raimo Kangro, Kuldar Sink, Urmas Sisask, Ester Mägi, Jaan Rääts, Lauri Jõeleht jt. Tuntud kitarriheliloojatest mujalt on talle kirjutanud muusikat Kai Nieminen, Jorge Cardoso, Harri Wessman ja Minna Leinonen.

Lisaks aktiivsele interpreeditegevusele on Tiit Peterson koolitanud terve uue põlvkonna professionaalseid Eesti kitarriste ning on Tallinna kitarrifestivali looja ja kunstiline juht.

Käesoleval kontserdil kõlavad Muro Giuliani, Enrique Granados, Manuel de Falla, Fernando Sor, Astor Piazzolla, Radames Gnattali teosed.